Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Youtube Lisanslı Müzik Kullanımına İzin Verdi!

Youtube Lisanslı Müzik Kullanımına İzin Verdi, YouTube‘un kısa form içerik oluşturucuları, “çoğu modülün” lisanslı müziği 30 ile 60 saniye arasında kullanabileceğini söylüyor. Ancak, bazı müzikler eskisi gibi 15 saniyenin sonunda kalacaktır. İçerik oluşturucular, YouTube uygulaması ses seçicide her şarkının ne kadar süre kullanılacağını hızlı bir şekilde görebilir. Yeni müzik uzunluğu seçenekleri bugün kullanıma sunuldu.

Son on yılda kullanıcı fotoğrafları çoğaldıkça, agresif yayından kaldırma bildirimleri tüm platformlardaki yayıncılar için bir baş ağrısı haline geldi. Kayıt şirketleri, telif hakkı işlemlerini otomatikleştirerek telif hakkı ihlalini bildirmekle ilgilenir. Örneğin, geçen bir arabadan gelen birkaç saniyelik müzik nedeniyle telif hakkıyla korunan ses içerdiği için işaretlenen yazarları gördüm.

YouTube devrimi! Lisanslı müziğe izin verilir!

Ses sınırını artırmak, YouTube’un TikTok içerik oluşturucularını (ve dolayısıyla izleyicileri ve reklam gelirlerini) Short’a çekmeye yönelik en son girişimdir. Eylül ayında şirket, müziğin kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın nitelikli yaratıcılara reklam gelirinden elektronik bir pay vereceğini duyurdu. TikTok, önceki “statik para” yaklaşımıyla ilgili şikayetlerin ardından bu yılın başlarında da benzer bir paylaşım programı başlatmıştı.

1,5 milyarKısa görüntüleme ile YouTube’un agresif yaklaşımı meyvesini veriyor gibi görünüyor. Ancak TikTok, prestijli Eylül 2021’de bir milyar kullanıcıya ulaştı. Ancak YouTube‘un görüntüleme alanındaki genel hakimiyeti göz önüne alındığında, bu sayılara muhtemelen YouTube’daki diğer içerikleri izleyen kişiler de dahildir. TikTok’un rakamları ise YouTube ve Meta gibi diğer medya devlerini hala takip eden ve benzersiz kısa biçimli görseller arayan bir kitleye daha net işaret ediyor.