Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Yazarları İşinden Edecek Yapay Zekâ: Wordcraft

OpenAI’nin yapay zekası DALL-E, internetteki tüm görüntüleri taramak ve sözlerinizi sanat eserlerine dönüştürmekle ünlüydü. Aslında, Microsoft’un yeni tasarım yazılımında DALL-E’yi kullanması tasarımcılar sanatçılar arasında oldukça heyecan yarattı ve “Yapay zeka ile oluşturulan fotoğraflar ne kadar etik? ” soruları geldi aklıma.

Tüm bu tartışmalar devam ederken Google, geçtiğimiz yıl tanıtmış olduğu LaMDA yapay zeka modelini arka planda sessizce geliştiriyor. Hatırlarsanız, bir Google mühendisiyle korkutucu konuşma sonrasında LaMDA birçok insanı korkuttu. Bugün, kolayca hikayeler ve hatta kitaplar oluşturmanıza olanak tanıyan, LaMDA tarafından desteklenen bir yazılım olan Wordcraft ‘ı tanıtıyor.

Yüzüklerin Efendisi’ni veya Game of Thrones’u birkaç cümleyle yeniden yazabileceksiniz

Google’ın yapay zekası LaMDA tarafından desteklenen Wordcraft, aslında DALL-E’ye çok benzer bir başvuru formuna sahiptir. Bir veya daha fazla cümlede, ne tür bir hikaye oluşturmak istediğinizi belirtirsiniz ve AI o hikayeyi sizin için anında oluşturur. Bu yapay zekayı hikayede “sıkışıp kaldığınız” yerlerde de kullanabilirsiniz. Deneyde, yapay zeka, yazılım ara yüzüne “şimdi ne olacak” ifadesini girdikten sonra bitmemiş bir hikayeyi otomatik olarak tamamlar.

Tabii bu noktada DALL-E’de olduğu gibi “bu yapay zeka ne kadar etik?” sorusu akla geliyor. Tıpkı DALL-E gibi, J.R.R.R.R. Tolkien’in 12 yıllık Yüzüklerin Efendisi serisini geliştirilmiş yapay zeka ile birkaç hafta, hatta birkaç gün içinde yazabilirsiniz. İnternetteki yazılı kaynakları tarayarak DALL-E’ye benzer. Ne yazık ki yıllarını bu eserlere adayan usta yazarların emekleri boşa gidiyor demektir.

Google, 13 uzman yazarı Wordcraft ile şu anda oldukça “basit” işler üretebildiğini test ederken, mühendisler Wordcraft’ı bir an önce “dünyanın en yetkin yazarı” yapmak istediklerini söylediler.

 

Yapay Zekâ,Dall-E