Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Yapay zeka, bilimsel makale yazmada başarısız oldu

yapay zeka bilimsel makale yazmada basarisiz oldu 0 7ukvyyp6

Meta, bu hafta başlarında tanıttığı yapay zeka galaksisini bilime adadı ve sert tepki vermeyi reddetti. Galaxy, araştırma makalelerini özetleyen, denklemleri çözen ve diğer birçok yararlı bilimsel görevi gerçekleştiren bir yapay zeka dil modeli olarak sunulur. Bilim adamları ve akademisyenler, yapay zekanın gerçek yazarların var olmayan araştırma makaleleri de dahil olmak üzere pek çok yanlış bilgiyi aktarabileceğini fark ettiler. Galactica, yanıltıcı veya tamamen yanlış bilimsel makaleler paylaştı ve çeşitli konularda net değildi.

Bilime büyük bir tehdit var!

“Şu ana kadar halktan aldığımız geri bildirimleri değerlendirdik ve demoyu şimdilik askıya aldık.” açıklama yaptı Meta’da kıdemli yapay zeka bilimcisi Jann LeCun, “Galatica demosu şu anda kapalı,” diye tweet attı.

Galactica, insanlar tarafından yazılmış gibi hissettiren ikna edici metinler yazmasıyla bilinen büyük bir makine öğrenimi dili modelidir. Ancak yapay zeka şu anda insan dilini anlamada pek pürüzsüz değil. Bu bilimsel araştırmalar için büyük bir sorundur. Bilimsel makaleler, açıkça anlaşılmayan veya halen anlaşılmayan yapay zeka sistemlerini yazmak için değişmez metodolojilere dayanır. Araştırmacılar, Galactica gibi sistemleri yeni bir bilimsel dezenformasyon çağının başlangıcı olarak görüyor.