Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Twitterda Elon Musk dönemi! Neler değişecek?

Twitterda Elon Musk dönemi

Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan Elon Musk, birkaç günde çok değişti. Çılgın milyarder, şimdiye kadar şirketin yönetim kurulu üyelerini kovdu ve mavi etin fiyatlandırılacağını açıkladı. Ancak değişiklikler bununla sınırlı değil. Girişten kullanıma kadar her adımda değişiklik yapmayı planlayan Musk, Twitter’ı alışveriş ve mesajlaşma gibi özelliklerle “Süper Uygulama” haline getirmeyi hedefliyor. Daha fazla burada…

Elon Musk, Twitter’ı harika bir uygulama haline getirmek istiyor

Akademisyen-yazar Hanersman Consulting’in kurucusu Echehan Ersöz, Twitter sayfasında Elon Musk’ın yaptığı değişiklikler hakkında bilgi verdi, “Elon Musk’ın Twitter’ı uzun süredir satın alması geçtiğimiz hafta sona erdi. Şirketin yeni sahibi olarak göreve başlayan Elon Musk, yönetim kademesinde ilk değişiklikleri yaptı.

twitterda elon musk donemi neler degisecek 0 8ivdv76a

Bu karar, satış sürecinde yöneticilerle yaşanan çatışmalardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca uygulayacağı değişiklikleri daha olumlu kabul edecek yöneticilerle işbirliği yapmak istediğini düşünüyorum. Twitter’ın Elon Musk’ın vizyonu doğrultusunda önemli değişiklikler göreceğini söyleyen Ersöz, değişiklikleri şöyle sıraladı.

– Platformdaki ilk giriş sayfası değiştirildi. Abone olmayanlar artık platformda kabul edilen içeriği görüntüleyebilir. Bu değişiklik, Musk’ın platformu daha açık hale getirmek için attığı ilk adımdır.

– Elon Musk, Twitter bir tür kamusal meydan haline geldiği için insanların yasalar dahilinde özgürce konuşabileceği kavram ve kavramına odaklanıyor.

– 230 milyon tüketiciyi etkileyen en önemli konu tüketim fiyatı. Musk, görünüşe göre bir Twitter Blue aboneliğinin fiyatını ayda 5 dolardan 20 dolara çıkarmak istiyor. Ek olarak, mavi çekleri olan hesapların Twitter Blue’ya kaydolması gerekebilir. Bu durumda mavi tik olarak da bilinen onay tokeni için aylık fiyat talep etmek platformun gündemindedir. Tüketiciler, çok fazla mavi tik ödemelerinin kendilerini nasıl etkileyeceğini merak etmeye başlıyor. Musk, Twitter hesabında bu soruları yanıtlayarak daha uzun video ve ses paylaşımına, daha az reklam görüntüleme, yanıt ve bahsetmeye vurgu yaptı.

twitterda elon musk donemi neler degisecek 1 mgw6nyba

– Tweet başına 280 karakter sınırını artırmayı planlıyor.

– Elon Musk, Twitter’da paylaşılabilecek görüntülerin uzunluğunun artırılmasını memnuniyetle karşılıyor. Şu anda bu süre 2 dakika 20 saniye ile sınırlıdır.

– Reklam, Elon Musk’ın da gündeminde. “Bazı reklamlar iyi yapıldığında kaliteli içeriğe katkıda bulunabilirken, diğerleri Twitter’ın spam sorununa katkıda bulunabilir.” Twitter’ı en saygın reklam platformu haline getirmeyi hedefliyor.

– Kendini içerik yaratıcısı olarak tanımlayan içerik yapımcısı Elon Musk, Twitter fenomenlerini TikTok ve Youtube’dan çekmeyi planlıyor. Tüm araştırmalar, içerik üreticisi veya influencer ekonomisinin büyüyeceğini gösteriyor. Bu nedenle Twitter’da daha aktif olmak için influencer’lara odaklanıyor.

“Süper Program”

Twitter’ın şimdi olduğundan çok farklı bir platform olarak varlığını sürdüreceğini vurgulayan Ersöz, “Buradaki temel değer, Elon Musk’ın Twitter’ı daha entegre ve entegre bir platforma dönüştürmeyi hedeflemesidir. Musk daha önce Superapp kavramından bahsetmişti, ya da bazı konuşmalarında ‘her şeyin uygulaması’.” Çin’de WeChat veya Hindistan’da piyasaya sürülen TataNeu gibi X olarak adlandırılabilecek bir uygulama olduğunu söyledi.

Bence bu bakış açısı, Twitter’ın uzun vadeli potansiyelini şimdi olduğundan çok daha yüksek görmesinin nedeni. Bir akıllı telefonda pek çok uygulama olduğu gibi Musk’ın sistemi de iletişim, pazaryerleri, sosyal paylaşım gibi birçok hizmet uygulamasını içinde barındıran bir “süper uygulama”dır.

Giderek artan bir şekilde birbirine bağlanan ve entegre olan bir dünyada bu tür uygulamaların daha uygun olduğuna inanıyorum. Musk’ın WeChat örneği, kira, yemek, konser ve kıyafet alımlarından alınan komisyonlardan gelir. Musk, yatırımcı sunumunda söylediği bir başka şey de, anlaşmanın 2028 yılına kadar 1,3 milyar dolarlık iş hacmi yaratabileceği.

Dolayısıyla beğenilen influencerlar veya içerik üreticileri Twitter’ın hızlanmasına katkı sağlayacaktır. Twitter şu anda etkileyiciler ve içerik oluşturucular açısından son sırada yer alıyor. Bu yüzden sosyal medyayı Web 3.0 ile entegre etmenin anahtar olduğunu düşünüyorum.”

Twitter öldü mü?

Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra bazı kullanıcılar “Twitter öldü” yazdı. Konuyla ilgili olarak Ersöz, “Twitter’ın öldüğü ifadesine katılmıyorum. O ölürse Twitter’ın eski iş modeli ölür. Twitter şu anda bir Web2.0 şirketi olarak sınıflandırılmaktadır.

Ancak İnternet’in yeni nesli Web 3.0, uzun süredir ortalıkta dolaşıyor. Bu nedenle Twitter, yeni nesil internet altyapısı ve gelir yapısı için iş modelini yeniden şekillendirecek. NFT, Web 3.0’a bağlanır. Twitter zaten NFT profil resimlerini desteklemektedir, bu nedenle Web3.0 şirketi olmak bazı ek özellikler gerektirir.

Ayrıca bildiğimiz gibi Elon Musk, Tesla ve SpaceX gibi değerli şirketlere sahip bir seri girişimcidir. Ayrıca teknoloji konusunda çok bilgili. “Bu iş sektörünün bilgi ve tecrübesini uzun vadede pekiştirecek projeler planladığımızı düşünüyorum.”

Elon Musk sayesinde kripto paralara ilgi artacak

Elon Musk, Twitter’da kripto para birimiyle ilgili açıklamalar yapmasıyla da biliniyor. Böylece Musk, Dogecoin’in sembol köpeğini, Twitter T-shirt’ünü ve Cadılar Bayramı’nın Twitter logosuna oyulmuş sembolü balkabağı paylaştı ve bu da Dogecoin’in hızlı büyümesini hızlandırdı.

Elon Musk’ın kripto paraya olan ilgisinin kripto para kullanımının yaygınlaşmasında etkili olacağını kaydeden Ersöz, “Elon Musk, ‘medeniyetin geleceğini’ güvence altına almak için Twitter’ı satın aldığına dair açıklama yaptı.

Ancak Musk, internetin geleceği veya internetin yeni nesli olarak tanımlanan, kripto para birimleri için bilinmeyen bir isim olan Web 3.0 blok zinciri ve yapay zeka üzerine inşa etmeye devam ediyor. Altyapı açısından bu teknolojiler gelişimini sağlıyor. Ancak Elon Musk bu anlaşmayı finanse etmek zorunda. Bahis, yatırım bankalarından, risk sermayesi firmalarından ve yüksek profilli yatırımcılardan ek destek aldı. Yatırımcılar bir kez daha kripto para borsası Binance üzerinden Twitter satın almanın ortasında.

Binance yaptığı açıklamada Elon Musk’ın vizyonuna katkıda bulunmaktan heyecan duyduklarını söyledi. Açıklamada, kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisinin kullanımı ve dağıtımı için sosyal medyayı Web 3.0 ile entegre etme niyetlerini yinelediler.

Buna ek olarak, Dogecoin’in Elon Musk’ın bazı çağrılarında büyüdüğü birçok kez oldu. Yine dün Elon Musk, Twitter logosuna Dogecoin’in köpeğini, Twitter gömleğini ve Halloween balkabağı oydu ve bu da Dogecoin’in büyümesine katkıda bulundu.