Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

TÜBİTAK Jandarma Araca Monte Milli Lazer Sistemi sahada! İşte özellikleri

tubitak jandarma araca monte milli lazer sistemi sahada iste ozellikleri 0 rurvxwvl

TÜBİTAK Jandarma Araca Monte Milli Lazer Sistemi sahada! İşte özellikleri

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) için çalışan mühendislerin tasarladığı Jandarma Araca Monte Ulusal Lazer Sistemi (JARMOL) insanların beğenisine sunuldu.
Jandarma Araca Monte Ulusal Lazer Sistemi sahada

Gebze’de BİLGEM Yüksek Güçlü Lazer Araştırma Merkezi Entegrasyon Laboratuvarı ve Test Tüneli için düzenlenen bir programda bu aracın tanıtımı bir sinema ile başladı. TÜBİTAK BİLGEM Lideri Ali Görçin kimi açıklamalar yaptı.

ASELSAN ile iş birliği içerisinde olunduğunun bilgisini veren Görçin bu projede 5 kilovatlık bir lazer sisteminin mevcut olduğunu söz etti ve şu demeci Anadolu Ajansı’nın ilgili haberinde Kadir Yıldız ile Şengül Azbay’a verdi:
tubitak jandarma araca monte milli lazer sistemi sahada iste ozellikleri 1 f3iju13y “Sadece 5 kilovatlık bir lazer sistemini hareketli bir araca entegre etmekle kalmadık. ASELSAN ile de çok yakın bir çalışma yaparak İHTAR sistemiyle bir entegrasyon gösterdik.
Bunun yanı sıra proje boyunca pek çok firmayla çalışarak, mekanik sistemler, optik sistemler, başka sistemleri geliştirerek temel olarak savunma sanayi içindeki eko sistemde bir ortak çalışmanın en hoş örneğini daima bir arada vermiş olduk.

Burada gayemiz, yakın periyotta ortaya çıkan ve artan, yakın hava ögesi otonom ya da uzaktan denetimli sistemlere yönelik caydırıcılığı olan teknolojiler geliştirmek. Türkiye, lazer teknolojilerinde erken yola çıkması sebebiyle epey âlâ yol almış durumda. Bugün de bunun bir nüvesiyle karşıya karşıyayız.
tubitak jandarma araca monte milli lazer sistemi sahada iste ozellikleri 2 hcpillsbBu etabın devamında, bu teknolojinin bu sistemin ne üzere uygulamaları olacağı, ne üzere caydırıcılık ögeleri oluşturacağını sizlerin alandan gelecek geri bildirimleriyle daima birlikte ortaya koyacağız.
“Bu stratejik teknolojilerin ülkemize kazandırılması ve uygulama bulabilmesi için gerekli tüm çalışmayı yapmayı taahhüt ediyoruz. Burada çok düzgün bir örneğini gördüğümüz, araştırma merkezi savunma sanayi iş birliğini devam ettirme noktasında değerli bir irademiz var.

Jandarma Araca Monte Ulusal Lazer Sistemi özellikleri

  • 5 kW gücünde Single Mode (SM) Lazer Sistemi
  • Drone’a (uçangöz) ve sabit kanat İHA’lara karşı başarılı savunma
  • Stabilize Lazer Odaklayıcı
  • Adaptif Komuta Denetim Sistemi
  • Akıllı Güç İdare Sistemi
  • ASELSAN İHTAR Sistemi (Radar, Jammer, EO Suit) Entegrasyonu

Kısaltması JARMOL olan bu araç 2 yıl evvel TSK’nin envanterine katılan ve taktik alanda tercih edilen ARMOL’un bir üst versiyonu formunda dizayn edildi. ARMOL, Türkiye’nin birinci askerî standartlara uygun ulusal lazer sistemi olarak nitelendiriliyor.

Jandarma Araca Monte Ulusal Lazer Sistemi hem Jandarma Genel Komutanlığı hem de TÜBİTAK yetkilileri karşısında hünerlerini gösterdi.