Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Starlink’e erişim durdu! Gözler Elon Musk’ta

Kesinti, Elon Musk’ın şirketinin ülkenin Starlink kullanımı için faturayı ödemeye devam edeceğini söylemesine karşın, SpaceX ile Savunma Bakanlığı ortasında devam eden görüşmeler sırasında meydana geldi.

Kıdemli bir Pentagon yetkilisi verdiği demeçte “Müzakereler sürüyor. Binamızdaki herkes onlara ödeme yapacağımızı biliyor” dedi ve Savunma Bakanlığı’nın “fikrini değiştireceğinden kaygı ettikleri için” Musk’tan yazılı bir beyan almak istediğini ekledi.

Eylül ayında SpaceX, Pentagon’a bir mektup göndererek Savunma Bakanlığı’ndan Ukrayna’nın Starlink internet hizmetini kullanımıyla ilgili masrafları üstlenmesini istemişti. 15 Ekim’de, halkın reaksiyonunu takiben Musk, ABD hükümetinden yardım isteme kararından geri adım attı. Musk, daha sonra The Financial Times’a şirketin bunu “süresiz olarak” yapacağını söyleyerek “Ukrayna hükümetini fiyatsız olarak finanse etmeye devam edeceğiz” dedi.

Starlink’e erişim durdu! Gözler Elon Musk’ta

CNN’e nazaran, geçen ayki kesinti Ukrayna ordusu için “büyük bir sorun”du. Mart ayında ülke, bir İngiliz şirketinden 1.300 terminal satın aldı. SpaceX’inse her ünitesi çalışır durumda tutmak için Ukrayna’dan ayda 2,500 dolar fiyat aldığı bildirildi. Ülke sonunda 3.25 milyon dolarlık aylık faturayı daha fazla ödeyemedi ve İngiliz Savunma Bakanlığı’ndan mali yardım istedi. Kimi tartışmalardan sonra ikili, öbür askeri harcamalara öncelik verme konusunda anlaştı.

Bir İngiliz yetkili CNN’e verdiği demeçte, “Ukrayna ordusu için Rusya’nın işgalini püskürtmek için direkt taktiksel yararı olan bir çok terminali destekliyoruz” dedi. “Ukrayna halkını Putin’in içler acısı işgaline karşı savunmasını desteklemede yaratacağı tesir açısından tüm yeni talepleri kıymetlendiriyor ve önceliklendiriyoruz”.

SpaceX ve ABD Savunma Bakanlığı sonunda bir mutabakat imzalarsa, Pentagon’un Ukrayna’daki Starlink hizmeti üzerinde daha fazla denetime sahip olup olmayacağı muhakkak değil. Şirket şu anda Ukrayna birliklerinin terminalleri nerede kullanabileceğine karar veriyor.