Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Sosyal Medyada Popülerleşen ‘Kahverengi Gürültü’ Nedir?

Kahverengi Gürültü

Çoğumuz yorgun, üzgün, duygusal veya stresli olduğumuzda müziğe yöneliriz. Aslında, bizi rahat hissettiren seslere sığınırız. Kokular gibi, seslerin de üzerimizde şaşırtıcı ve farklı etkileri vardır. Sadece rahat uyumak için, bazen de sadece huzurlu hissetmek için beş saat yağmurun sesini açabiliriz. Son yıllarda bu durum biraz değişti.

Rahatlamanıza ve odaklanmanıza yardımcı olan belirli bir frekans aralığındaki sesleri dinlemenin giderek daha popüler bir yolu haline geliyor. Özellikle son zamanlarda Tik Tok’ta internette kahverengi gürültü yayılıyor. Kahverengi sesler duymaya karşı ilk tepkilerini kaydeden kullanıcılar tarafından paylaşılan fotoğraflar viral hale geldi. Kahverengi gürültünün ne olduğu ve gerçekten işe yarayıp yaramadığı konusunda hep birlikte cevaplar arayalım.

“Sesin de rengi var mı?” söyleme, oluyor!

Belirli bir frekanstaki sesler daha yüksek veya daha düşük bir frekansta art arda tekrarlandığında ortaya çıkan ses kalıplarının yoğunluğuna göre adlandırılan ses türleri vardır. Bunların en ünlüsü, bir süreliğine insanlara anne karnındaki huzuru hatırlattığına inanılan beyaz gürültüydü. İnsanlar rahat uyumak için kullandı.

sosyal medyada populerlesen kahverengi gurultu nedir 0 nfnwbk9v

Son zamanlarda dikkat eksikliği bozukluğu olan kişilere yardımcı olduğu söylenen kahverengi gürültü, beyaz gürültünün tahtını ele geçirdi.

Günümüzde her şeye aynı anda odaklanamama ve çok fazla düşünememe durumuna hepimiz aşinayız.

sosyal medyada populerlesen kahverengi gurultu nedir 1 vvizi4wq

Bunu bir örnekle açıklayalım. Bazı geceler çok uyuruz ama uyuyamayız. Uyumamız gerektiğinde bazen gün içinde bazen de eski sohbetler sırasında söyleyebileceğimiz çok güzel cümleler gelir aklımıza. O zamanlar Alarko kombi reklam müziği bile boş yere beynimizde çalıyor.

sosyal medyada populerlesen kahverengi gurultu nedir 2 anihbax2

Bunu toplantılarda veya sınavlarda bile yaşayabiliriz. Çünkü zihnimiz dikkatimizi dağıtabilir. Bu gibi durumlarda tekrarlayan ses kalıplarını dinlemek; Bir çocuğun eline oyuncağı koymak, akla bir şeyler vermek gibidir. Birçok kişi kahverengi gürültünün tüm bu dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Kahverengi gürültü, yüksek bir tepede uğuldayan rüzgarı dinliyormuş gibi hissetmemizi sağlar.

sosyal medyada populerlesen kahverengi gurultu nedir 3 5zm8nnkl

Her ses türünün neden kendi renk adını aldığına dair net bir anlayış yoktur; Ancak insanlarda oluşturduğu duygu ve bağlardan kaynaklandığı da söylenebilir. Kahverengi gürültü; Adından da anlaşılacağı gibi, buna, güçlü, dramatikgüçlü gölgeler oluşturmaya yardımcı olan, ancak yorucu olmayan bir deneyim sunan bir gürültü türü denir.

Bildiğimiz gibi sosyal medyada bir şeylerin yayılması çok kolay hale geldi.

sosyal medyada populerlesen kahverengi gurultu nedir 4 v6pr4ctf

Her gün farklı eğilimler tanınmakta ve kahverengi gürültü, doğru ve yanlış bilgiyi ayırt etmenin zor olduğu platformlarda uzun süredir tartışılmaktadır. Örnek olarak binlerce gönderiden birini ele alalım. Bir TikTok kullanıcısı hesabında kahverengi gürültüden bahsediyor ve DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) olan kişiler için resimler paylaşıyor.

Yukarıdaki hesap, DEHB’li insanlar için hayatı kolaylaştırabilecek bilgileri paylaşmaktadır. Kahverengi gürültününodaklanmaya yardımcı olduğunu ve sakinleştirici bir etkisi olduğunu belirtiyor. 60 saniye boyunca bu şarkıyı dinler ve izleyicilere duygu ve düşüncelerini sorar.

Alınan yorumlar hem olumlu hem de olumsuz tepkileri içerir.

sosyal medyada populerlesen kahverengi gurultu nedir 5 9fpk9h4v

Kullanıcıların dinlediği ses; Birisine zihnini bir battaniyeyle kapatıyor ve zihnini susturuyor gibi hissettirebilir, ancak diğer kullanıcılar için ani, tekrarlayan bir endişe etkisi yaratabilir. Bu noktada etkileri, söz konusu tedavi aslında çok bireysel olabilir. Bunu kaldırmak sorun değil.

“Ses bir insanı nasıl sakinleştirebilir?” Böyle düşünmen normal.

sosyal medyada populerlesen kahverengi gurultu nedir 6 v6lq3ium

Bu, her şeyi müzikle ve televizyon karşısında yapanlara ya da müziksiz uyuyamayız diyenlere tanıdık gelebilir. Bazılarımız için her zaman arka planda başka bir dikkat unsuru olması gerektiği gibi görünüyor. Aslında ses terapisine odaklanmayı vaat ediyor, ancak herkes üzerinde bireysel bir etkisi yok.

Uzmanlar, DEHB olan kişiler üzerinde olumlu etkisi olduğunu söylüyor. Bazı uzmanlara göre bu konuda yapılan araştırmalar yetersiz düzeydedir. Bu nedenle uzmanlar arasında görüş ayrılıkları bulunmaktadır.

Bu farklılıkları yaratan deneylerden birinde, DEHB olan çocuklara tek bir ses türü dinletilmiştir.

sosyal medyada populerlesen kahverengi gurultu nedir 7 jdidfhzo

Genel bir başarı testi sırasında, okuma güçlüğü çeken çocuklar 30 dakika boyunca beyaz gürültüye maruz bırakılır. Dikkat eksikliği bozukluğu olan çocukların önceki testlerinin sonuçları karşılaştırıldı. Test sonuçlarına göre; Okuma güçlüğü çeken çocukların genel başarı düzeyi artmaktadır.

Başka bir deyişle ses terapisinin dikkat eksikliği üzerinde olumlu etkisi olduğu söylenebilir. Ancak uzmanlara göre bu görüşü bilimsel olarak adlandırmak için yeterli araştırma olmadığı unutulmamalıdır.

Editörün Notu:

sosyal medyada populerlesen kahverengi gurultu nedir 8 cyjokox7

Bu konuyu araştırırken, tekrar tekrar kahverengi gürültü ile karşılaştım. Her seferinde mide bulantısı ve baş ağrısı çekiyordu, bu ancak kafasına sert bir darbe aldığında olabilirdi.

Tanı konmamış, kronik olarak dikkati dağılmış bir kişi için gürültü, odaklanmama, rahatlamama veya huzurlu hissetmeme yardımcı olmadı. Bunun yerine bana verdiği his, yağmurlu bir günde trafiğe takılmaktı.

sosyal medyada populerlesen kahverengi gurultu nedir 9

Uzmanlar bu sese uzun süre maruz kalmanın tehlikeli olmadığını söylese de sese duyarlı veya nörolojik rahatsızlıkları olan kişilerin bu alternatif yöntemlerden uzak durmaları tavsiye ediliyor.

Belki bunun yerine sizi gerçekten rahatlatan ve zihninizi boşaltan doğa seslerini veya işinize yarayan uzun çalma listelerini kullanabilirsiniz.

Kaynak: The New York Times, TikTok

 

Gürültü,Dikkat,Durum,Sesler,Ses,Baş,İnsan,Uzmanlar,Yardımcı,Gün,Aslında,Odaklanma