Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Sony, açıkladı: PlayStation 5 satışları beklentilerin altında

sony acikladi playstation 5 satislari beklentilerin altinda 0 25hul2pcSony, ikinci çeyrekte 3,3 milyon PlayStation 5 sattı. Geçen yılın doğrudan satışlarıyla karşılaştırıldığında, PS5 lansmanından bu yana 25 milyon sattı. Ama beklentilerin çok altında. Şirket, 2022 mali yılında 18 milyon PlayStation 5 birimi satmayı hedefliyordu, ancak satışlar şimdi 5,7 milyon‘a ulaştı.

Sony, bu yılın başlarında PlayStation 5’in fiyatını artırdı ve geçen yıl gelirini 4,92 milyar kat artırdı. Bununla birlikte, şirketin yakın zamanda Bungie’yi satın alması, oyun geliştiricileri için artan maliyetler nedeniyle kârının düştüğünü gördü.

Üçüncü taraf oyunlar iyi satmıyor

Sony’nin oyun ve ağ hizmetleri bölümü için de beklentiler, üçüncü taraf oyunlarının beklenenden düşük satışları nedeniyle düştü. Oyun hacmindeki düşüşe rağmen, üstün müzik ve görseller sayesinde brüt kârını %8 oranında artırmayı başaran şirket; yani 2.32 milyar dolar.

Aylık etkin kullanıcı sayısını azaltma

Yazılım satışları bu çeyrekte 62,5 milyon adede yükseldi. dijital yazılım, bu çeyrekte oyun satışlarının %c’sini oluşturdu. PlayStation Plus aboneleri ve PlayStation Network aylık aktif kullanıcıları da düştü. Sony, yenilenen hizmetin başlatılmasından bu yana yaklaşık 2 milyon PlayStation Plus kullanıcısını kaybetti. Sony’nin PS Plus ve reklam gelirlerini içeren ağ hizmetleri segmentinden elde edilen gelir, abonelerdeki düşüşe rağmen arttı. Bu büyük ölçüde PS Plus abonelik fiyatlarındaki artıştan kaynaklanıyor.

23 milyon PS5 satışı hedefleyin

Sony, Nisan 2023’te başlayacak olan önümüzdeki mali yılda 23 milyon PS5 konsolu satmayı hedeflediğini açıkladı. Mayıs ayında yaptığı açıklamada şirket, Mart 2022’de sona eren mali yılda 11,5 milyon PlayStation 5 sattığını ve modül sorunları nedeniyle 14,8 milyon konsol satış hedefini kaçırdığını söyledi.