Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Katil dronelar geliyor! Terminatör çağı mı başlıyor?

Katil dronelar geliyor

Bu güvenlik açığı yalnızca WiFi cihazlarının otomatik kişileri kullanılıyorsa (şifre korumalı ağlarda bile) ve yanıt süreleri bir şekilde algılanırsa ortaya çıkar. Bu sayede aynı odadaki tüm bağlı ekipmanları tespit etmek ve cep telefonu veya akıllı saati varsa insanların hareketlerini izlemek mümkündür.

Bilim adamları bu açığı test etti ve Wi-Peep adlı bir tarama cihazı oluşturmak için kullanıma hazır bir drone’u değiştirdi. Drone etrafta uçarken, cihazlara bir dizi bildirim göndererek cihazların odadaki tam yerini saptar. Buna göre, drone kullanan bir hırsız, örneğin güvenlik kameralarını kontrol ederek evlerin ve ofislerin savunmasız alanlarını bulabilir. Ayrıca teknoloji, güvenlik personelini izleyerek veya kullanılan oda sayısını tespit ederek rakip otellerin birbirlerini gözetlemesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Katil dronlar geliyor! Terminatör dönemi mi başlıyor?

Geçmişte WiFi ile ilgili bu tür sorunlardan yararlanmak için girişimlerde bulunuldu, ancak bu girişimler genellikle bunlarçok pahalı ve büyük cihazlar gerektirdiğinden başarısız oluyor. Wi-Peep sadece küçük bir drone, iki WiFi modülü ve yaklaşık 15 ABD doları tutarında bir voltaj regülatörüdür. Saldırgan bir binayı bu şekilde kendini ifşa etmeden hızlıca tarayabilir.

Araştırma lideri Dr. Ali Abedi, cihazların “yabancılara” yanıt vermesini önlemek için WiFi standartlarında değişiklik yapılması çağrısında bulunuyor. Ancak Abedi, bunun yıllar alabileceğini ve çok daha kısa bir zaman diliminde donanım üreticilerinin rastgele yanıt süreleri sunarak sorunu çözebileceğini söyledi.

Öte yandan hırsızların apartman cihazlarınızın haritasını çıkarmak için dronları kullanma olasılığı henüz çok yüksek değil (bu teknik bilgi gerektirir), ancak gelecekteki önleme için geliştiriciler bu havadan görüntüyü dört gözle bekliyorlar. Casusluk girişimlerini engellemek için yapabileceğiniz şeyler var.