Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

İngiltere, ülkedeki internete bağlanan tüm cihazları inceleme altına alıyor

ingiltere ulkedeki internete baglanan tum cihazlari inceleme altina aliyor 0 oig5cy4m İngiltere’nin güvenlik ve istihbarat kurumunun bir modülü olan siber güvenlik misyonundan sorumlu hükümet kuruluşu Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), ülkede bulunan ve internete bağlanan tüm cihazları güvenlik açığı tasasıyla taramaya başlıyor.

İnternete bağlanan tüm aygıtlar taranacak

Bu sürecin hedefi olarak ise, Birleşik Krallık’ın siber hücumlara karşı durumunu pahalandırmak, bağlı aygıt ve sistemlerin güvenlik açıklarını görmek olarak tabir ediliyor. Ajans, “Bu faaliyetler, Birleşik Krallık’ta barındırılan, internet erişimi olan rastgele bir sistemi ve yüksek tesirleri nedeniyle yaygın ve kıymetli olan güvenlik açıklarını kapsıyor” açıklamasını yaptı.

ingiltere ulkedeki internete baglanan tum cihazlari inceleme altina aliyor 1 ucyk6bm5 NCSC, toplanan bilgileri kendi sistemleri üzerinde inceliyor ve kıymetlendiriyor. Kurumun başındaki yönetici Ian Levy ise toplanan dataların diğer bir hedef için toplanmadığını belirtiyor. Ayrıyeten, şimdilik son derece kolay faaliyetler yürüttükleri ve ilerleyen süreçlerde tarama sürecinin karmaşıklığının artırılacağı tabir ediliyor. Yapılan süreçlerin ise neden yapıldığının daima olarak açıklanacağının da altı çiziliyor.

Sistemlerinin taranmamasını isteyenlere seçenek sunuluyor

Taramalardan toplanan bilgiler, hizmet ve sunuculara bağlanırken gönderilen/alınan dataları içeriyor. Yapılan isteklerin, taranan sistemin bir güvenlik açığından etkilenip etkilenmediğini denetim etmek için gereken asgarî ölçüde bilgiyi toplamak üzere tasarlandığı tabir ediliyor. Birebir vakitte süreç sonucunda hassas yahut şahsî bilgi ezkaza toplanırsa bunların kaldırılacağı taahhüt ediliyor.

Öte yandan sistemlerinin devlet tarafından taranmasını istemeyenlere de seçenek sunuluyor. Süreç içerisine dahil olmak istemeyen yahut hariç tutulması istenilen IP adresleri NCSC’e bildirilerek tarama faaliyetinin dışında bırakılabiliyor. Bu yılın başlarında NCSC, sistem yahut aygıt sahiplerine ağlarındaki savunmasız sistemleri taramasına ve düzeltmesine yardımcı olan NMAP komut evrakı motorunu dağıtmaya başladı.