Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Güncel olmayan işletim sistemlerini kullanmayın

Güncel olmayan işletim sistemleri

Microsoft, 10 Ocak 2023’te Windows 7 ve Windows 8.1 için Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirme Programı’nı sonlandıracağını ve bu işletim sistemleri için genişletilmiş güvenlik güncelleştirmelerini sonlandıracağını duyurdu. ESET Türkiye Teknik Müdürü Gürkan Şen, bireysel ve kurumsal kullanıcıları cihaz ve veri güvenliği nedeniyle güncel olmayan işletim sistemleri kullanmamaları konusunda uyardı.

Microsoft artık Windows 7 ve Windows 8.1 için bağlantı veya güncelleme sağlamamaktadır, bu nedenle Chrome’un bu iki işletim sistemini desteklemesi gerekmez. Chrome, Windows 7 ve Windows 8.1 çalıştıran cihazlarda çalışmaya devam edecek, ancak kullanıcılar bu cihazlarda Chrome sürümlerine ilişkin güncellemeleri almayacak. Bu, Google’ın herhangi bir hatayı veya güvenlik açıklarını düzeltmeyeceği anlamına gelir. Windows’un eski sürümlerine sahip cihazlarda Chrome’u kullanmaya devam etmenin riskleri göz ardı edilemez.

ESET Türkiye Teknik Müdürü Gürkan Şen konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı; “Bu durum, eski işletim sistemlerinin cihazlar ve veriler için tehlikeli olabileceğini gösteriyor. Bazı kullanıcılar eski telefon, tablet ve mevcut işletim sistemini ömür boyu kullanmak istiyor. Tehdit ortamı sürekli büyüyüp değişirken, gelişen teknolojiler güvenliğimizi artırmamızı ve eski sistemleri geride bırakmamızı gerektiriyor. Windows 7’nin son güncellemesini almasından bu yana neredeyse üç yıl geçti. Chrome, gecikmiş güncellemeler getirdi. İşletmeler ve tüketiciler bunu yeni bir cihaza para harcama durumu olarak görebilir, ancak veri ve ağ sistemlerini daha iyi korumak için cihaz, işletim sistemi ve yazılım yükseltmelerinin gerekli olduğunu anlamaları gerekir.