Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Google 392 Milyon Dolar Tazminat Cezası Ödeyecek

googlea abdde 392 milyon dolar tazminat cezasi 0 zlprsdha

Google 392 Milyon Dolar Tazminat Cezası Ödeyecek

İnternet devleri birçok ülkede antitröst ve antitröst davalarıyla karşı karşıya kalıyor ve bunların çoğu birden fazla telafi edici para cezasıyla sonuçlanıyor. Google bile kendi ülkesinde cezadan kurtulamadı.

Ek Bilgi ; Antitröst yasaları, işletmelerin rekabete aykırı veya ticareti kısıtlayıcı belirli uygulamalara girişmesini yasaklayan yasalardır.

Google Para Cezasına Çarptırılacak

Kullanıcı engellendikten sonra bile Google’ın konum verilerini toplamaya devam eden Amerika Birleşik Devletleri’nde 392 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi. Haritalar ve Arama gibi uygulamalarla ilgili hak talepleri 2018’de yapıldı.

Dava, tüketicilerin açıp yasal mercilere başvurdukları bir dava değildir. Şikayete göre 40 eyalet başsavcısı Google’a dava açtı. Başka bir deyişle, kullanıcıları telafi etmek bir konuşma meselesi değildir. Google ayrıca kullanıcıları konumlarını izleme konusunda bilgilendirir.

Ayrıca Google, Arizona’da aynı hatadan dolayı 85 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Böylece Amerika Birleşik Devletleri’nde sadece pozisyonların izinsiz bildirilmesi nedeniyle verilen para cezalarının miktarı 470 milyon dolara ulaştı.