Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Google, 1000 Dil Destekli Yeni Bir Yapay Zekâ Geliştiriyor

Yapay zekanın gelişimi hızla devam ederken, birçok teknoloji devi bu alana yeni atılımlar yapıyor. ABD merkezli Google böyle bir şirkettir. Teknoloji devinin halihazırda dil modelleri de dahil olmak üzere birçok AI projesi var.

Google şimdi yepyeni bir proje üzerinde çalıştığını duyurdu. Şirket, Dünyada en çok konuşulan 1000 dili destekleyen bir yapay zeka dil modeli geliştirdiğini duyurdu. Bu hedefe yönelik ilk adım çoktan atıldı.

Daha az bilinen dillerde mevcuttur
google 1000 dil destekli yeni bir yapay zek gelistiriyor 0 ms4bh5g9

Bu projenin ilk adımı olarak şirket, 400’den fazla dili destekleyen yapay zekayı tanıttı. Bu model, Google tarafından “bugüne kadar bir konuşma modelinde görülen en geniş dil kapsamı” olarak tanımlanır. Konuşma ve yapay zeka, bir süredir ABD teknoloji devinin çalışmalarının merkezinde yer alıyor. Makine öğrenimindeki son gelişmeler, çoklu görev temel dil modellerine yönelik bu yaklaşımda değerli gelişmelere ve yeniliklere yol açmıştır.

Dil modelleri; Arama motorları için dil tabanlı içerik oluşturma, çeviri ve daha pek çok farklı şey için kullanılabilir. Google’ın yeni 1000 dil girişimi ise tek bir işlevden ziyade farklı işlevler için dünya dillerine ilişkin geniş bilgi birikimine sahip tek bir sistem kullanmayı hedefliyor.

Google’ın yapay zeka departmanının bir çalışanı olan Zoubin Ghahramani, The Verge’e verdiği demeçte, şirketin bu kadar büyük bir modelin çevrimiçi olarak yeterince yaygın olmayan diller için çeşitli AI işlevleri sağlayabileceğine inandığını söyledi. Ghahramani bu konuda şu kelimeleri kullanır:

Birden çok farklı dili öğrenme ve eğitme modeli, bahsettiğimiz yetersiz hizmet verilen dillerde (düşük kaynaklı diller) daha iyi performans göstermemizi sağlıyor. 1000 dile sahip olmanın yolu 1000 farklı model oluşturmak değildir. Dil organizmalarla ilgilidir; Birbirlerinden türetilirler ve benzerlikler gösterirler. Modellerimize yeni dillerden gelen verileri dahil ederek, ortak dillerden daha az kaynak yoğun dillere çeviri yapabiliyor ve değerli iyileştirmeler yapabiliyoruz.”

Şirket, tasarımın Google Çeviri, YouTube altyazıları ve daha fazlası için kullanılabileceğini söylüyor

google 1000 dil destekli yeni bir yapay zek gelistiriyor 1 c64e3bmd

Şirket, daha az kaynakla dillerde ihtiyaç duyulan yazılı metin ve ses kayıtları gibi erişilmesi zor verileri finanse edeceğini de sözlerine ekledi. Google’ın bu stil özelliğinin nerede uygulanacağı konusunda acil bir planı olmadığını da eklemek gerekiyor. Teknoloji devi şimdilik bunu Google Translate, YouTube altyazıları gibi çeşitli Google işleri için kullanmayı umuyor. Son olarak, Gahramani, bu tür geniş dil modellerinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu, çünkü kodları robotlar için komutlara çevirmek, matematik problemlerini çözmek ve dilden dile çeviri yapmak gibi çok farklı görevleri yerine getirebildiklerini söylüyor.

Bu model örnek bir projedir ve aynı zamanda başka bir teknoloji devi Meta‘dan gelmektedir. Mark Zuckerberg liderliğindeki şirket, bu yılın başlarında, çevrimiçi ve şahsen konuşma engellerini ortadan kaldırabilecek “evrensel bir konuşma çevirmeni” olarak tanımladığı bir yapay zeka projesi üzerinde çalıştığını duyurdu.

Dil,Google,Yapay Zekâ,Modeli,Farklı,Model,Çeviri,Şirket,Proje,Teknoloji Devi