Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Goldman Sachs’ten İnsansı Robotların Geleceği İçin Tahmin

İnsansı Robotlar

Bilim kurgu filmlerinde sıklıkla karşımıza çıkan insansı robotlar şimdiden hayatımıza girdi. Birçok teknoloji şirketi, gelecekte daha yaygın hale gelmesi beklenen bu botlara girişlerini hızlandırıyor. Bunlardan biri de Elon Musk liderliğinde çalışan ABD’li Tesla şirketi.

Dev şirket, 2021 yılında insansı bir robot yaratmak için çalıştığını duyurdu. Geçtiğimiz aylarda düzenlenen Yapay Zeka Günü adlı etkinlikte ilk olarak bu robotun ‘Optimus’ adlı prototipini dünyaya gösterdi. Robotun çok abartılı tanıtımından sonra, birçok kişi bu robotların gelecekte ne kadar yaygınlaşacağını merak etti. Bu bahisle ilgili spekülasyonlar dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan ABD’li Goldman Sachs’tan geldi.

İnsansı robotlar 15 yılda 150 milyar dolarlık bir endüstri olabilir

goldman sachsten insansi robotlarin gelecegi icin tahmin 0 5afhbzby

Yatırım devi, Tesla’nın Optimus robotu gibi insansı robotların önümüzdeki 15 yıl içinde 150 milyar dolarlık bir segment haline gelebileceğini tahmin ediyor. Tesla liderliğindeki ABD şirketi, konuyla ilgili bir yatırım raporu yayınlayarak böyle bir açıklama yaptı.

Goldman Sachs şunları bildiriyor: “Tesla’nın insansı robotu Optimus’u kamuoyuna açıklaması, böyle bir yeniliğin finansal fizibilitesi hakkında tartışmalara yol açtı. İnsansı robotlar için yatırım durumu oldukça büyük. “İş tasarımı, kullanım koşulları, satın alınabilirlik ve halkın kabulü gibi zorlukların üstesinden gelinirse, 2035 yılına kadar 152 milyar dolarlık bir pazara bakıyoruz.”

Şirketin “mavi gökyüzü senaryosu” olarak adlandırdığı bu tahmin, insansı robot segmentinin önemli ölçüde büyüyebileceğini gösteriyor. Aslında sağlanan rakam, mevcut küresel elektrikli otomobil pazarına ve akıllı telefon endüstrisinin üçte birine neredeyse eşit. Yatırım bankasının tahminlerine rağmen, Tesla’nın prototipine dayanan insansı robotlar hakkında bazı şüpheler var.

Uzmanlar Tesla’nın robotunun henüz harika olmadığını söylüyor

goldman sachsten insansi robotlarin gelecegi icin tahmin 1 lnqbekog

Tesla’nın Optimus prototipini açıklaması birçok kişiyi heyecanlandırırken, bazılarını etkilemedi. Birçok robotik profesörü, ABD’li bir teknoloji devinin bu robotu bu kadar kısa sürede geliştirmesinin şaşırtıcı olduğunu söylüyor; Ancak, Optimus’un özelliklerinin heyecan verici olmaktan daha az olduğunu söylüyor. Optimus’un hareketlerinin Honda’nın 2000 yılında ilk kez tanıttığı Asimo’ya benzediği bile söyleniyor.

Ayrıca uzmanlar, robotun makul olmasına rağmen 2022’ye kıyasla devrim niteliğinde bir teknoloji olmadığını ve Optimus’un yenilikçi olmaktan uzak olduğunu söylüyor. Ve Optimus’un hareketleri insani değil; bu nedenle, mevcut durumunun insanların yerini alabileceğini varsaymak gerçekçi değildir.

Görüyorsunuz, Tesla’nın robotu hakkında şüpheler var. Ancak şirketin gösterdiği şey sadece bir modeldi. Tesla, Optimus’ta hala geliştirme aşamasında ve piyasaya sürülmesinin üç ila beş yıl süreceğini de sözlerine ekledi. Bu nedenle Tesla’nın robotunun önemli iyileştirmelerle 5 yıl sonra istenilen seviyeye ulaşma ihtimalinin yüksek olduğu söylenebilir.

İnsansı robotların önümüzdeki yıllarda işçilik maliyetlerini düşürmesi, kötü niyetli işlerde insanların yerini alması ve günlük hayatımıza yardımcı olması bekleniyor. Bu gerçekleşirse, bu cihazlar ve özellikle Tesla’nın robotu istenen işlevleri yerine getirebilirse, Goldman Sachs’ın önümüzdeki 15 yıl için tahminleri gerçekleşecek. Bu potansiyel olarak dünyayı değiştiren teknolojilerin geleceğinin önümüzdeki yıllarda nasıl ortaya çıkacağını göreceğiz.

 

Robot,Optimus,Tesla’nın,İnsansı Robot,Tahmin,5 Yıl,Olmadığı,İnsan,Yatırım