Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Geliştiricilere Google Play Rüşveti

gelistiricilere google play rusveti 0 bbuhtdl8
Google Play , Android uygulama dünyasının en baskın uygulama mağazası olan Google Play, konumunu korumak için her şeyi riske atıyor. Yeni bilgilere göre şirket milyarlarca dolar rüşvet vermiş olabilir.

Google Play rekabeti öldürüyor mu?

Android uygulamaları için bir numaralı mağaza olan Google Play tekel konumunda ve mağazaya girememek veya mağazadan çıkarılmak geliştiriciler için önemli sonuçlar doğurabilir. Masaüstü tarafında ve mobil tarafta gördüğümüz mağaza içi rekabeti görmüyoruz. Peki neden bugüne kadar büyük bir rakibi olmadı?

Elbette bu sorunun ilk yanıtı, Android işletim sisteminin Google’ın elinde olmasıdır. Böylece ekosistemi istediği gibi manipüle edebilir. Öte yandan, iyi bir reklam ağı ve gelir paylaşımı uzun bir yol kat edebilir.

Aslında, Google’ın yüzleşmesi gereken zorlu rakipleri var. Ubisoft, Steam, Activision, Nintendo gibi pek çok isim taşınabilir tarafa yansıtılabilecek mağaza deneyimine sahip. Ancak Google bunu engellemek için milyarlarca doları feda etti.

Epic Games ile Google arasında devam eden davada yer alan bir belgenin şartları uyarınca şirket, bir uygulama mağazası oluşturmamak için anlaşma imzaladı. Örneğin Activision’a 3 yılda 360 milyon dolar yatırım yapıldı. Tencent’e bir yıllık 30 milyon dolar ödeme yapıldı. Ubisoft, Nintendo, Age of Learning yine Google’ın para şirketleri arasında. Rekabete bağlı olarak firmalara verilen para miktarı değişebilmektedir.

Ancak Google, Project Hug (hug!) adlı bir program kapsamında geliştiricilere çeşitli gerekçeler sunduğunu öne sürerek bu iddiaları tamamen yalanladı. Bu nedenle Android dünyasındaki değerli rekabeti engeller.