Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Dünyanın en büyük iPhone fabrikası kapatıldı

dunyanin en buyuk iphone fabrikasi kapatildi 0 kvftg2oc
iPhone fabrikası
Kış tatillerinde iPhone 14 satışlarının artması beklenirken Çin’den şok bir haber geldi. Covid-19‘a karşı hâlâ çok katı önlemler alan Çin hükümeti, en büyük iPhone fabrikasını kapattı. 

iPhone üretim rekoru

Bir süredir, dünyanın en büyük iPhone üretim tesisi olarak bilinen Foxconn’un Zhengzhou tesislerinde COVID-19 vakaları görülmeye başlandı. Çin hükümeti, COVID-19 virüsünün yeni türevlerine karşı tesisleri tamamen kapatarak sert önlemler aldı.

Ayrıca çalışmayan tesislerde 9 Kasım’a kadar üretime ara verilecek. 7 gün kısa bir süre gibi görünse de günde binlerce ürün üreten Foxconn için oldukça fazla bir sayı. Bu, Apple’ın tatil için yeterli iPhone 14’e sahip olmayacağı anlamına geliyor.

Öte yandan sıkı COVID-19 önlemleri nedeniyle bu tesislerde yaşanan gıda krizlerinden ve dikenli tellerin üzerinden atlayarak kaçmaya çalışan işçilerden bahsettik. Sadece tesiste değil, Zhengzhou’da da ciddi önlemler alınıyor. İnsanlar karantinadayken yolda sadece onaylı araçlar olabilir. Bugün sadece tüm vatandaşlar testi geçtiği için 358 ihlal kaydedildi.