Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Bu Yapay Zeka Süper Bilgisayarında Yemek Tabağı Boyutunda Işlemci Var!

bu yapay zeka super bilgisayarinda yemek tabagi boyutunda islemci var 0 5ffkmpyy
Bu hafta Cerebras Systems, derin öğrenme için 13,5 milyon çekirdeğe sahip Andromeda yapay zeka süper bilgisayarını tanıttı. Cerebras’a göre Andromeda, 16 bit yarı hassasiyette 1 exaflop (saniyede 1 kentilyon işlem) yapay zeka bilgi işlem gücü sağlıyor.

16 Cerebras C-2 kümesini birbirine bağlayan süper bilgisayar Andromeda temel alınarak inşa edilmiştir. Her CS-2, 850.000 çekirdekli 2,6 trilyon transistör (WSE 2) içeren bir 8,5 inçlik Wafer Scale Engine yonga içerir.

Tabak boyutunda işlemci
bu yapay zeka super bilgisayarinda yemek tabagi boyutunda islemci var 1

Cerebras, Andromeda’yı California, Santa Clara’daki bir veri merkezinde 35 milyon dolara inşa etti. Sistem, temel dil modellerini eğitmek ve karmaşık akademik ve ticari AI tabanlı işlemciler için kullanılacaktır. Cerebras bir basın açıklamasında “Andromeda, GPT-3, GPT-J ve GPT-NeoX dahil olmak üzere GPT sınıfı, temel alınan dil modellerinin üzerinde kolay paralel veri aktarımıyla inanılmaza yakın ölçeklenebilirlik sağlıyor” dedi.

bu yapay zeka super bilgisayarinda yemek tabagi boyutunda islemci var 2 rb1w29di
Cerebras’a göre “Mükemmele yakın ölçeklendirme”, Cerebras Andromeda‘ya daha fazla CS-2 bilgi işlem birimi eklendikçe sınır ağındaki eğitim sürelerinin “mükemmele yakın” bir oranda azalması anlamına geliyor. Tipik olarak, GPU tabanlı sistemler, birim sayısı arttıkça azalan getirilere sahiptir. Ancak Cerebras, süper bilgisayarının GPU tabanlı sistemlerin yapamadığı görevleri gerçekleştirebileceğini iddia ediyor. Örneğin Andromeda, GPT-J’de 2,5 milyar ve 25 milyar parametrede uzun dizi boyutlarında neredeyse inanılmaz ölçeklendirme elde etmeyi başardı. Ancak 2000 Nvidia A100’e sahip GPU tabanlı bir sistem, “bant genişliği kısıtlamaları” nedeniyle çalışamaz.

Andromeda’nın diğer süper bilgisayarlara karşı durumu nasıl? Şu anda dünyanın en hızlısı olan Frontier, Oak Ridge Ulusal Laboratuvarlarında bulunuyor ve 64 bit çift hassasiyette 1.103 exaflop kapasitesine sahip. Bu bilgisayarı üretmek 600 milyon dolara mal oldu.