Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

Bigo Live Gibi Canlı Yayın Platformları Nasıl Popülerleşti?

Canlı Yayın Platformları

Canlı yayın hayatın her alanına nüfuz etmenin bir aracı haline gelmiştir. Yani muhtemelen hepimiz en az bir kere rastgele bir platformda canlı yayın izlemişizdir. Canlı akış uygulamalarının hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiği yadsınamaz bir gerçektir.

Popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch, TikTok ve Bigo Live, son yıllarda toplu olarak 1 milyar indirmeye ulaştı ve canlı yayınlarını ortalama 100 milyon kişi izliyor. bu platformlar. Küçük işletmeler olarak yola çıkan ve zamanla devleşen bu platformların trendlerine ve özelliklerine daha yakından bakmak istedik.

Canlı yayın platformları nasıl ve neden popüler oldu?

bigo live gibi canli yayin platformlari nasil populerlesti 0 udm2rtmp

Canlı yayın platformları, milyonlarca yayıncının oyun, dans, müzik ve komedi gibi türlerdeki yeteneklerini sergilemesine olanak tanır. Diğer uygulamalardan farklı olarak, içerik üreticileri doğrudan ve gerçek zamanlı olarak izleyicilere bağlanır. Bu, kullanıcıların yayıncıyla samimi ve duygusal bir bağlantı oluşturmasına olanak tanır.

TikTok, Bigo Live, Twitch gibi platformlar bu bağlantıya öncülük ederek kısa sürede muazzam bir ivme kazandı. İçerik üreticilerinin diğer platformlarda karşılaştığı avantajlar ve dezavantajlar, canlı yayın platformlarına olan ilgiyi artırdı.

Elbette, canlı yayın platformlarının artıları ve eksileri vardır:

bigo live gibi canli yayin platformlari nasil populerlesti 1 fniiltb8

TikTok ve Bigo Live gibi platformlar, Twitch’ten daha fazla dikkatimizi çekiyor. Bu ilginin en değerli nedeni, bu uygulamaların diğer platformlara göre daha fazla kategoriye sahip olması ve bu canlı yayın platformlarına erişim kolaylığıdır.

Ancak TikTok, Bigo Live ve Twitch gibi canlı yayın platformlarının kendi avantajları vardır. Geçmişte Twitch gibi yayın platformları donanım ve yazılım olarak binlerce liraya ihtiyaç duyuyordu. TikTok ve Bigo Live gibi taşınabilir uygulamalar, bu cihazlar yerine yalnızca bir telefon gerektirir. Sonuç olarak, TikTok ve Bigo Live’daki yayıncılar için teknik aksaklıklar ve bütçe dengeleme sorunları ortadan kaldırıldı. Tabii ki, bu eğilimi destekleyen başka teknolojik değişiklikler de vardı.

Ancak iş, insan yüzüyle yayın yapmanın ötesine geçiyor: Vstream kavramı hayatımıza girdi:

bigo live gibi canli yayin platformlari nasil populerlesti 2 jr7wrge4

Sanal Akış veya V-stream olarak da bilinen Vstream, son zamanların en çok tanınan yayın kategorisi seçildi; sanal bir karakter olarak yayın yapmak için kullanılır. Canlı yayın açmak için sanal karakterinizi dişi/erkek/hayvan veya hatta bir öğe olarak seçebilirsiniz. Özellikle Asya’yı kapsayan bu özellik, son zamanlarda Avrupa ve Amerika’ya da yayılmıştır. V-streamer terimi sanal yayıncılar için kullanılır.

Vstreamer olmak için çeşitli yazılımlar yüklemeniz ve kameranızın yüzünüzü ve vücut hareketlerinizi tanımasını sağlamanız gerekir. Gerekli ekipman Twitch tarafında biraz daha pahalı olsa da, birden fazla taşınabilir uygulamada V-streamer olmak tamamen ücretsizdir. Snapchat ve Bigo Live üzerinde hazır Vstream efektleri ile dilediğiniz bir sanal karakter ile yayını açabilirsiniz.

Yeni İnternet teknolojileri de canlı yayın platformuna girdi:

Daha hızlı internet ve daha az gecikmeyeni nesil internet teknolojisi 5G, insanların uzun zamandır aradığı taşınabilir internet kalitesini getiriyor. Bu en çok yayıncılar ve tabii ki istedikleri yerde içerik üretmek isteyen izleyiciler için geçerlidir.

Bütün bunlar çözüldüğünde, içeriğimizi kullanma şeklimiz de değişti:

bigo live gibi canli yayin platformlari nasil populerlesti 3 htihfxar

Twitch, TikTok ve Bigo Live’daki canlı sohbet özellikleri, yayıncıların ve izleyicilerin aynı anda birbirleriyle bağlantı kurmasına olanak tanır. Bu özelliği yorum yazarak, mizahi içerik hazırlayarak ve hatta iki yönlü sosyalleşmede önemli bir rol oynayan yayıncı ile sohbet ederek yeteneğinizi göstermek için kullanın. Tüketicilerin bu tür etkileşimli platformları tercih etmesi, halkın içerik tüketim alışkanlıklarının değişmeye başladığını gösteriyor.

Değişiklik üretilen içerikte de görülüyor:

bigo live gibi canli yayin platformlari nasil populerlesti 4 rwru2avg

Canlı yayın uygulamalarına olan ilginin kaynağı olarak belirlenen Asya ülkeleri, bu içerik tipinin süratli ve istikrarlı olarak tüketildiği bir pazar. Lakin son vakitlerin trendi olan sosyal medyada “gerçek” ve “samimi” olmak artık yalnızca Asya’da değil dünyadaki herkes tarafından eksikliği hissedilen ve aranan bir kavram olarak bariz halde tüm toplumsal medya kullanıcılarının gündeminde duruyor.

Bunun için beşerler dijital detoks yahut #nofilter üzere akımlar başlatıyorlar. Bu probleme tahlil olarak içerik üreticileri artık “video yükleme” değil, gerçek vakitli olarak ulaşılabilir olma yoluna gidiyor ve canlı yayınlar açıyorlar. Bu nedenle kökeni Asya olarak görünen canlı yayın uygulamaları artık tüm dünyadan kullanıcılara ve içerik üreticilerine konut sahipliği yapmaya başladı.

Çoğu kişinin başındaki o soruyu da cevaplayalım: Nasıl yayıncı olunur?

bigo live gibi canli yayin platformlari nasil populerlesti 5 idufispo

Öncelikle üreteceğiniz içerik için doğru platformu seçmeniz gerekiyor. Eğlence odaklı içerikler oluşturmak istiyorsanız Tiktok ve Bigo Live gibi canlı yayın uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Bu iki platform arasında seçim yaparken en değerli seçenek peyzajın kalitesi ve içerik çeşitliliği olacaktır.

Daha kaliteli bir fotoğraf platformu arıyorsanız Bigo Live’ı, daha çeşitli içerik arıyorsanız TikTok’u tercih edebilirsiniz. Ayrıca Tiktok kısa videoları ile öne çıkarken Bigo Live canlı yayın platformu olarak kullanılıyor. Bu platformlarda yayıncı olmak için ihtiyacınız olan tek şey internet bağlantısı olan bir telefon. Böyle bir telefonla istediğiniz canlı programı ücretsiz olarak indirebilir ve istediğiniz yerde yayınlayabilirsiniz.

Daha oyun odaklı bir platform arıyorsanız Twitch ve Youtube Live tam size göre olabilir ancak muhtemelen Twitch ve Youtube yayınları için en az bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. İki platform arasında daha köklü bir kitleye sahip olan Twitch’i ve büyümeye daha açık olan YouTube Live’ı tercih edebilirsiniz.

Ne tür bir baskı konusunda uzmanlaşmak istediğinize karar verdikten ve sistem gereksinimlerini karşıladıktan sonra baskıyı kariyer yapabilirsiniz. En azından eğlenebilir, yeni insanlarla tanışabilir, sosyalleşebilir ve sevdiğiniz bir şeyi yaparak kazanabilirsiniz.

 

Yayın,İçerik,Canlı Yayın,Twitch,Platformlar,İnternet,Bigo Live,Uygulamaları,Tek