Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

AB’den Apple’a yeni yaptırım geliyor: Üçüncü parti uygulama mağazaları desteklenecek

abden applea yeni yaptirim geliyor ucuncu parti uygulama magazalari desteklenecek 0 oyvnkbdl
Teknoloji devi Apple, son yıllardatekel iddialarıyla ilgili büyük yasal sorunlarla uğraşıyor. Bu doğrultuda birden fazla yaptırıma maruz kalan şirket, Avrupa Birliği kararına göre 2024 yılında prestijli USB-C portuna sahip olacak. Görünüşe göre AB, Apple’a değerli bir darbe indirmeye hazırlanıyor.Üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin ver

Geçtiğimiz aylarda AB, teknoloji devlerine yeni kurallar getirmek ve pazardaki rekabeti artırmak için tasarlanan Dijital Piyasalar Yasasını onayladı. Yasa geçmiş olmasına rağmen, henüz büyük teknoloji şirketlerine anlamlı yaptırımlar uygulamaya başlamadı, ancak bu durum yakında değişecek gibi görünüyor.

Wired’e konuşan üst düzey AB yetkilisi Gerard de Graaf, DMA yasasının Apple’a getirebileceği yeni yaptırımlardan bahsetti. Graf, iPhone kullanıcılarının üçüncü taraf uygulama mağazalarından veya İnternet’ten uygulamalar yükleyebilmesi gerektiğini söyleyerek DMA’nın uygulandığını doğruladı. Ayrıca, bu yasa Apple’ın üçüncü taraf ödeme seçeneklerine izin vermesini gerektirebilir.

Üçüncü taraf mağazalar ne zaman açılacak?

abden applea yeni yaptirim geliyor ucuncu parti uygulama magazalari desteklenecek 1 psqhmdf3 DMA yasası AB tarafından onaylanıp kabul edilmiş olsa da, teknoloji devlerine yönelik yaptırımlar henüz uygulanmadı. Kanun, teknoloji şirketlerini katmanlara ayırıyor ve yaptırımlar bu katmanlara göre değişiyor. Ancak Apple’ın yaptırımlarla karşılaşma olasılığı en yüksek olan kontrol düzeyinde olması bekleniyor.2023 baharında AB sıralamasını açıklayacak ve şirketlere 6 ay verecek. Bu 6 ay boyunca şirketlerin büyük değişiklikler yapması gerekiyor. Buna göre, Apple’ınüçüncü taraf uygulama mağazalarına izin vermesi gerekebilir. Dolayısıyla 2023’ün sonunda iOS ve iPadOS cihazları için farklı uygulama mağazalarıyla karşılaşabiliriz.