Çita Web Tasarım

ADRES

İstasyon Cd. No:43 Tuzla/İstanbul

BİZE ULAŞIN

0850 885 37 14
0552 333 98 17

ABD, fidye yazılımlarına 1 milyar dolar harcama yaparak rekor kırdı

abd fidye yazilimlarina 1 milyar dolar harcama yaparak rekor kirdi 0 dfucugss
ABD Hazine Bakanlığı’na göre, ülkenin finans kurumları geçen yıl rekor sayıda fidye yazılımı ödemesi gördü. Fidye yazılımıyla ilgili siber saldırıların çoğunun Rusya merkezli kümeler olduğu bildiriliyor.</şekil>Fidye yazılımı ücretleri 2020’de iki katından fazla arttı ve bu yazılımların özel sektöre verdiği zararın miktarının da arttığı bildirildi. Financial Crimes Enforcement Network veya kısaca FinCEN, yaptığı analizde fidye yazılımlarının ABD altyapısının, işletmelerinin ve insanların kritik sektörlerini hedeflediğini söyledi. .

Çoğu saldırı Rusya’dan geliyor

Toplanan verilere göre, finans kuruluşları 2021’de1.489 fidye yazılımı vakası bildirdi. Bu sayı geçen yıl 487 idi. FinCEN’e göre, 2021’in ikinci yarısında en çok talep gören beş fidye yazılımı Rusya kaynaklı.

Yalnızca Rus fidye yazılımının verdiği zarar 219 milyon dolar. Öte yandan ABD bankalarına yapılan fidye yazılımı ödemeleri 1,2 milyar dolara ulaştı.

abd fidye yazilimlarina 1 milyar dolar harcama yaparak rekor kirdi 1 tqcsdczd

Fidye yazılımıyla mücadele söz konusu olduğunda Washington’da büyük bir karışıklık olacak. Zirve, Amerika Birleşik Devletleri ve düzinelerce başka ülkeden siber güvenlik şirketlerini, kar amacı gütmeyen kuruluşları ve kuruluşları bir araya getirecek. Alınacak önlemler ve alınacak önlemler bu terasta konuşulacak.

“Kripto paranın yayılması saldırıları artırıyor”

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan Beyaz Saray, ABD’nin fidye yazılımlarını finansal açıdan karlı hale getiren yasa dışı ödeme sistemlerini ortadan kaldırmak için çalışmaya devam ettiğini söyledi. Yetkiliye göre bu, “yasadışı ödeme yöntemlerine” dayalı Bitcoin gibi kripto para birimlerini ifade ediyor. Çünkünüfus göçü, kripto para biriminin yayılmasıyla birlikte artıyor.

Fidye Yazılımı Nedir?

abd fidye yazilimlarina 1 milyar dolar harcama yaparak rekor kirdi 2 rzqthp3e

Fidye yazılımı en hızlı yayılan kötü amaçlı yazılımlar arasındadır ve başlıca iki türde gelir, Şifreleyici ve Dolap.

Sisteminize şifreleme fidye yazılımı bulaştığında, sisteminizdeki her türlü veri (dosyalar, resimler, oyun belgeleri, veritabanları vb.) şifrelenebilir. Bu belgelerin şifresini çözen özel anahtar için fidye talep edilmektedir. Ancak saldırgan ödeme yapsa bile gerekli anahtarın sağlanmaması olasıdır. Locker fidye yazılımı ise veri yerine sistemi doğrudan kilitler.